„MIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM” program społeczny

programu społecznego "Między Ziemią a Niebem"

„Kto nigdy nie żył, nigdy nie umiera”

 

Program społeczny „Między ziemią a niebem”, nazwany przez nas również „Projektem Niezapomnianym” powstał z myślą o godności każdego życia – również tego bardzo krótkiego. Ma on na celu edukowanie społeczności w zakresie godności poczętego życia oraz godnego pochówku dzieci zmarłych przed terminem porodu – poprzez realizację konkretnych, mierzalnych celów zarówno duchowych, terapeutycznych, jak i ogólnospołecznych.

Program obejmuje 5 sfer działania:

  • Organizację oraz obsługę Grobów Dziecka Utraconego w miejscowościach Powiatu Pruszkowskiego;
  • Wypracowanie procedur godnego pochówku „Dzieci Utraconych” w Powiecie Pruszkowskim;
  • Organizację i koordynację wsparcia psychologicznego dla rodzin po stracie dziecka;
  • Wsparcie edukacyjne (m.in.: wydanie książeczki terapeutycznej dla dzieci i rodziców
    pt.: „Niezapominajka”);
  • Organizację i promowanie inicjatyw wspierających pracę z tematem straty dziecka.

 

„Grób Dziecka Utraconego”

Grób Dziecka Utraconego ma być zarówno symbolicznym miejscem upamiętnienia dzieci, których z różnych powodów nie można było pochować, jak i grobem rzeczywistym dla dzieci które urodziły się martwe, bądź zostały utracone w wyniku poronień i innych przyczyn.

Ciała dzieci lub ich szczątki są często pozostawiane w szpitalu, nie wszyscy bowiem wiedzą, że możliwy jest ich pochówek. Zdarza się też, że rodzice z uwagi na swoje cierpienie nie są w stanie zająć się sprawą pogrzebu. Wiele rodzin czuje potrzebę odwiedzenia miejsca, gdzie symbolicznie może postawić znicz dla dziecka, którego grobu nie ma.

Dnia 15 października w Światowy Dzień Dziecka Utraconego nastąpiło symboliczne błogosławieństwo i modlitwa w miejscu Grobu Dziecka Utraconego. Grób w sensie symbolu już więc istnieje! Zachęcamy do składania zniczy oraz modlitwy za wszystkie Dzieci Utracone oraz te, które pojawiły się na krótko w Państwa Rodzinach. Miejsce grobu znajduje się na cmentarzu żbikowskim, na tyłach ołtarza głównego. Uroczyste odsłonięcie grobu nastąpi w 2019 roku.

 

UWAGA! Ruszyła zbiórka pieniężna na budowę pomnika i obsługę grobu na stronie www.zrzutka.pl. Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia finansowego:

 

Program projektu „Między ziemią a niebem”   do pobrania

 

 

„Poczułem, że dla tych wszystkich rodzin bardzo ważnym jest, aby ktoś odpowiedział im na pytanie, gdzie teraz znajduje się ich dziecko, czy poszło do nieba, czy kiedyś je będą mogli zobaczyć? Nie mniej ważne jest
też dla nich, aby móc tak zwyczajnie, po ludzku odprawić pogrzeb dziecka i  przeżyć po nim żałobę. To bardzo naturalne. Od poczęcia wiedzieli, że pod sercem matki rośnie nowe życie. Zastanawiali się jaka będzie płeć dziecka, jakie będzie jak dorośnie, czasem przygotowali już dla niego pokój… I nagle przychodzi śmierć dziecka. To ogromny ból, w którym człowiekowi trzeba towarzyszyć. Dlatego postanowiliśmy podjąć szereg działań, by być razem z rodzinami przeżywającymi tę tragedię
 – mówi ks. Jacek.”

 

Jeśli czytasz tę stronę i:
– potrzebujesz rozmowy, bądź wsparcia „po stracie”;
– chcesz zostać wolontariuszem tej akcji i mieć wpływ na wszystkie poruszane tu kwestie…
to zapraszamy do kontaktu.